Mohlo by vás zaujímať
Viete, ako sa v zime poriadne vyspať?
Ako sa v zime vyspať, aby sme vstávali do mrazivého rána s chuťou a boli plní energie a dobrej nálady?
Začnime s podmienkami prostredia pre kvalitný spánok.
Optimálna teplota pre spánok je 17 - 18 °C. Zdá sa vám to málo? Nezabudnite, že pocitovú teplotu ovplyvňuje aj vlhkosť vzduchu. V miestnosti s veľmi nízkou vlhkosťou musíte mať o 2-3 °C vyššiu teplotu pre dosiahnutie rovnakej pocitovej teploty, ako v miestnosti s optimálnou vlhkosťou 40 - 60%. Vyššia vlhkosť sa neodporúča kvôli výskytu plesní a roztočov, ktoré by zdravý spánok určite nepodporili. Ak doma bojujete s nízkou vlhkosťou, skúste častejšie vetrať, kúpte si rastliny, ktoré zvlhčia vzduch. Ďalšou možnosťou je zaobstaranie si zvlhčovača vzduchu.
Ak máte problém s pocitom vlhkosti, alebo chladu v posteli, pozrite sa na Vašu spálňu od základov. Máte pod posteľou úložný priestor? Aký máte rošt? Je pevný, latkový, lamelový alebo pružinový? A čo váš matrac? Ako dlho ho máte, nie je preležaný, aký je na ňom poťah?
Ak máte pod posteľou úložné priestory a k tomu pevný rošt, odporúča sa mať dobre odvetrávaný matrac. Inak hrozí, že pot a vlhkosť prejdú do matraca a pretože sa nebudú mať ako odpariť, proces zastaví pevný rošt. Následne sa začnú vytvárať plesne a množiť roztoče. A dráždenie v hrdle nesignalizuje len príliš nízku vlhkosť prostredia, či prechladnutie, ale aj tento problém. Príznakov je samozrejme viac, dôležité je, že to môže dôjsť k poškodeniu zdravia. Ako to riešiť? Častým vetraním miestnosti, vetraním matracov. Tým, že ich budeme nadvihovať, aby pod nimi prúdil vzduch.
Uvažujete o tom, ako túto situáciu zmeniť?
Posteľový rošt chráni Vaše lôžko proti vlhkosti. Odvetráva matrac a tým zabraňuje tvorbe optimálneho prostredia pre roztoče a plesne. Skúste popremýšľať o latkovom, alebo lamelovom rošte. Pohodlný prístup k úložnému priestoru umožňujú bočné, alebo výklopné nožné časti. Sú ľahšie, než pevné rošty, takže sa vám s nimi bude lepšie manipulovať.
Ak ste dospeli k záveru, že vaše matrace by potrebovali zmenu, poobzerajte sa po taštičkových, alebo pružinových matracoch, ktoré sú výborne odvetrávané. Sú preto vhodné aj na pevné rošty. Pružinové matrace ponúkajú zimnú aj letnú úpravu. Spočíva v neoceniteľnej vlastnosti matraca v lete teplo odvádzať a čiastočne ľudské telo chladiť a v zime naopak dokonale hriať.
Prikrývky a vankúše by sa mali pravidelne vetrať. Najlepšie sa zbavíte roztočov práve v zime, keď nízke teploty eliminujú populácie týchto nechcených spolubývajúcich. Poriadne sa pozrite aj na to, či je výplň vankúšov jednotná a nevytvárá chumáče, ktoré vás pri spánku tlačia. Zlý vankúš môže spôsobovať bolesti hlavy a krčnej chrbtice. Skúste potom vymeniť náplň vankúša. Najlepšie je používanie zdravotných vankúšov, ktoré sú anatomicky tvarované. S náplňou prikrývok je to zložitejšie, pretože sú prešité a nekvalitná náplň by spôsobila nepravidelné vyplnenie prikrývky, preto je potrebné ju vymeniť. V ponuke dnes určite nájdete prikrývky z dutého vlákna, ktoré sú vzdušné, ľahké, majú dlhú životnosť a ľahko sa udržujú. Vlna výborne absorbuje vlhkosť, hreje a je vhodná pre alergikov. V dnešnom sortimente nechýbajú ani páperové prikrývky, ktoré sú však náročnejšie na údržbu.
To sú optimálne podmienky. Čo však robiť, ak jeden z partnerov vyžaduje vyššiu teplotu?
Než sa začnete sťahovať každý do inej miestnosti, skúste sa najprv zamerať na to, kde je problém. Každý človek je individuálny a preto má aj iné nároky na spánok. V noci vyžadujú vyššiu teplotu väčšinou muži. Je to dané tým, že ich metabolizmus je vyšší, produkujú viac tepla, viac sa potia, čo v chladnej miestnosti vyvoláva pocit chladu a spôsobuje práve potrebu vyššej teploty v miestnosti. U žien sa väčšinou stretávame so studenými končatinami, čo je spôsobené zlým prekrvením.
Ako s tým bojovať?
Ak premýšľate o tom ako dosiahnuť pocit väčšieho tepla, bez toho aby ste zvyšovali teplotu v miestnosti, skúste sa zamerať aj na poťah vášho matraca. Poťah vyrobený z pleteniny, ktorý hreje, je pevný, mäkký, prešitý dutým vláknom, tvorený niekoľkými vrstvami, zadržiava teplo, ktoré by v prípade menej kvalitného poťahu prenikalo do matraca. Ak máte matrac s tenkým snímateľným poťahom, môžete ho jednoducho vymeniť. Medzi kvalitné hrejivé poťahy patrí napríklad poťah Medicott.
Prikrývka by mala byť dostatočne dlhá, aby ste sa do nej pohodlne "zababúšili", mala by hriať a neprepúšťať teplo. V dnešnej dobe už neplatí, že čím je prikrývka hrubšia, tým viac hreje. Vďaka zmene zloženia vlákien a technológie platí, že prikrývka by mala byť ľahká a priedušná.
A teraz je načase ísť si ľahnúť a vyskúšať zmenu :-)