Spánok a krása

Spánok je nevyhnutný a dôležitý pre zdravie. Táto skutočnosť je dlho známa a niekoľkokrát vedecky testovaná. Má spánok vplyv aj na krásu? Niektorí tvrdia že áno, iní zase že nie. Je to fakt alebo mýtus?

Spánok má skutočne vplyv na krásu a možno to dokázať niekoľkými jednoduchými a logickými faktami:Spánok a krása

  • Cítime sa dobre - vyzeráme dobre
  • Pleť je žiarivá bez kruhov pod očami
  • Nie sú znateľné ďalšie známky nespavosti (podráždenosť, únava a pod.)

Vzhľad tiež odráža zdravie --> spánok má vplyv na naše zdravie --> spánok je teda pre krásu potrebný.

Spánok a telesná váha

Vedci zistili, že stresový hormón má vplyv na váhu v spojení s kortizolom a nedostatkom spánku. Z toho vyplýva, že ak trpíte nespavosťou, je tento hormón vylučovaný vo väčšom množstve. Vďaka veľkému množstvu dochádza k pocitu hladu. Kortizol tiež zvyšuje hladinu cukru a inzulínu v krvi a postupom času sa začína tuk ukladať v oblasti brucha.

Zaujímavou skutočnosťou je tiež to, že zvýšené množstvo kortizolu spôsobuje zlé zaspávanie, alebo časté prebúdzanie sa počas noci. Je to pomerne začarovaný kruh, hoci chcete spať a máte dostatok času, nejde to.

Spánok a vzhľad

Nedostatok spánku sa časom prejaví aj na vzhľade. Vedci zistili, že nedostatok spánku má rovnaké následky ako proces starnutia. Vďaka tomu budete vyzerať staršie oveľa skôr, a to nielen vzhľadom, ale objavia sa ďalšie príznaky, ktoré môžu viesť  k chorobám spojeným s vyšším vekom - vyššia hladina cholesterolu, cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia a pod.

Kvalita spánku

Aj napriek dostatočnej dĺžke spánku môžete vnímať podobné následky ako pri nespavosti. Značí to, že spánok nie je kvalitný. Nekvalitný a nepokojný spánok neposkytne telu potrebné množstvo energie. Telo totiž regeneruje iba v hlbokej fáze spánku, kedy sa vylučujú hormóny potrebné k regenerácii.

Ako zabezpečiť kvalitný spánok?

Kvalitný spánok je možné dosiahnuť niekoľkými krokmi:

1. Dĺžka spánkuSpánok a krása

Čas, kedy sa uložíte k spánku má vplyv na jeho kvalitu. Odborníci radia ísť do postele pred desiatou hodinou. Kto ide spať neskôr, často sa cíti previnilo a to mu ešte viac bráni v zaspávaní. Určite si spánok ako prioritu - do večierky sa pokúste vyriešiť všetky záväzky, ktoré máte a zvyšné nechajte na budúci deň.

2. Zlepšenie kvality

K zlepšeniu kvality a hĺbky spánku prispieva dodržiavanie niekoľkých základných krokov:

  • Cvičenie - pred spaním necvičte. Vďaka pohybu dôjde k zvýšeniu telesnej teploty a to vedie k zlému zaspávaniu
  • Osvetlenie - osvetlenie by malo byť vypnuté. Dokonca aj malý zdroj svetla má zlý vplyv na vylučovanie melatonínu, ktorý je dôležitý pre zdravý spánok a bojuje proti kortizolu.
  • Aktivita pred spaním - sledovanie televízie pred spaním môže povzbudiť  zmysly. Je lepšie čítať dobrú knihu, alebo sa pokojne porozprávať s partnerom.

3. Vylúčenie stresu

Stres sa pravdepodobne úplne vylúčiť nedá, ale dá sa s ním vyrovnať. Tento krok bude mať pozitívny vplyv nielen na spánok. So stresom možno bojovať rôzne a každý reaguje inak. Proti stresu pomáha napríklad masáž, cvičenie, aromaterapia a iné.

4. Hladina cukru

Hoci je to prekvapujúce, hladina cukru v krvi má vplyv na spánok. Počas dňa sa odporúča niekoľko malých jedál, ktoré stabilizujú hladinu cukru. V tomto prípade sa vyhnite (najmä večer) uhľovodíkom, ktoré sú v chlebe a cestovinách, ďalej cukru a kofeínu.

Vďaka týmto radám budete pokojnejšie spať a dosiahnete kvalitný odpočinok, ktorý sa pozitívne podpíše na vašom vzhľade.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Prvý nákup

zadajte svoj email a získajte zľavu na váš prvý nákup. Po odoslaní okamžite obdržíte zľavový kód.

Získajte 100 Kč na váš nákup