Mohlo by vás zaujímať
Perie znovu letí
Už aj naše babičky vedeli, že perie patrí medzi najlepší izolačný materiál používaný v prikrývkach a vankúšoch. Je ľahké, skladné a má vyšší tepelný odpor. Štruktúra peria bráni prúdeniu vzduchu a tak vytvára skvelý izolant. Na výrobu sa nepoužíva perie z krídel ani z chvosta, pretože je tuhé a lámavé. Aké si teda vybrať, aby Vám neuletel spánok?
Kačica alebo hus?
Do vankúšov a prikrývok sa väčšinou používa husacie a kačacie perie a to v rôznych farbách. Môžeme sa však stretnúť aj s perím z divokých vtákov alebo kajky morskej. Husacie perie má lepšiu plnivosť. Tiež má menší obsah tuku ako kačacie perie a nie je cítiť husacinou (kačacie perie môže byť niekedy cítiť. Je to dané potravou - hus je len trávu, ale kačica všetko). Je však nákladnejšie, preto sa využíva rôzny pomer peria. Cenu peria tiež ovplyvňuje konzumácia mäsa - kačice jeme viac ako husi.
Zaujímavosť: najdrahšie perie je z kajky morskej, ktoré sa získava iba zberom z hniezd po ukončení hniezdenia (cca 150 kg peria ročne)
Ako spoznať kvalitné perie
Najdôležitejším aspektom je podiel prachového a ostatného (krycieho) peria. Najčastejšie je udávané zlomkom napr. 70/30, 50/50 ... Prvé číslo udáva množstvo prachového peria. Všeobecne povedané, čím viac má vankúš či prikrývka prachového podielu, tým je náplň kvalitnejšia - viaže na seba viac vzduchu a tak aj pri nízkom objeme náplne skvele izoluje a hreje.
Ďalším znakom je tzv. Plnivosť - meria sa ako objem, ktoré zaujíma určitá hmotnosť peria. Husacie perie má lepšiu plnivosť ako kačacie - 300 g husieho peria zodpovedá cca 400 g kačacieho, teda na vyplnenie rovnakého objemu spotrebujete viac kačacieho než husacieho peria. Označuje sa štandardne anglickým výrazom "fill power".
Ďalej sa do úvahy berie prítomnosť organických materiálov a test nečistôt. Štandardná stupnica na prítomnosť organických materiálov je 0-30. Ak je číslo menšie ako 4, sú výrobky antialergénne. Test nečistôt naopak meria množstvo neorganických látok v peria (prach a ďalšie nečistoty). Štandardná stupnica je 20-1000 a čím vyššie číslo je, tým je perie čistejšie.
Ako sa perie získavalo a získava sa teraz?
Naše staré mamy, ktoré mali skúsenosti s chovom husí a kačíc vedeli, kedy kačice prešklbať. Nešlo o klasické šklbanie, ale vyčesávanie, kedy vtáci prirodzene pŕchnu, malo svoje pravidlá. Následne sa však tento proces preniesol do veľkochovov, kedy sa nebrali do úvahy prirodzené, prírodné procesy a dochádzalo tak k znehodnocovaniu peria a týraniu zvierat. Preto je od roku 2011 v EÚ táto metóda zakázaná a perie sa môže získavať len z mŕtvych kusov. Väčšina peria sa dnes dováža z Číny, pretože tu je spotreba hydiny oveľa vyššia.
Výhody peria
V skratke je možné povedať, že perie je hrejivé, plnivé a hygroskopické. Hygroskopickosť znamená, že perie rýchlo absorbuje vlhkosť z tela počas spánku a rýchlo ju odparuje. Preto pod perinou nie je zima, aj keď sa spotíme.
Oproti dutému vláknu tak získame prírodný materiál, ktorý je veľmi hrejivý, dobre odparuje vlhkosť a navyše nie je nabitý statickou elektrinou a priťahuje menej prachových častíc. Prikrývka navyše skvele kopíruje tvar tela. Skvelou možnosťou je set prikrývky a vankúša Regina.
U nás môžete zakúpiť ako set prikrývky a vankúše, ako aj samostatnú prikrývku a to celoročnú variantu, detskú variantu alebo kompletnú ponuku (viď nižšie). Pri vankúšoch ponúkame variantu pre deti i dospelých. Štandardne ponúkame pomer 50/50 pri vankúšoch a 90/10 pri prikrývkach, na želanie Vám môžeme vyrobiť pomer podľa Vašich predstáv.
A čo robiť, keď už svoju prikrývku máte?
Dôležité je uchovávať perie čisté - teda prať a to ideálne odborne. Zároveň odporúčame raz za 2-3 roky nechať odborne vyčistiť alebo vymeniť perie.
Prajeme Vám krásne sníčky ako na obláčiku.
Vyberať si môžete napríklad z tohto tovaru