Mohlo by vás zaujímať
Matrace - ich história, rozdelenie a vlastnosti
Matrace sa dnes vyskytujú bežne v každej domácnosti a to v rôznych prevedeniach, veľkostiach, z rôznych materiálov a so špecifickými vlastnosťami. Ak si telo v noci poriadne neoddýchne, nie je schopné naplno fungovať cez deň.
Kvalitný matrac zaistí človeku zdravý spánok bez bolesti
- história matracov
- druhy matracov podľa výrobného materiálu
- zónovanie matraca
- parameter RG matraca
- tuhosti matraca
- nosnosť matraca
História matracov
Matrace prešli naozaj dlhým vývojom. V časoch našich predkov sa používala namiesto matraca
kožušina z ulovenej zveri, alebo suchá tráva a lístie. Najväčší problém však bol chlad, ktorý prichádzal od zeme. S odstupom času sa preto ľudia snažili spať vyššie, a tak podložku zdvihli vyššie, čím zamedzili priamemu kontaktu podložky so zemou. Spanie vďaka tomu bolo o niečo pohodlnejšie a príjemnejšie.
Ďalší pokrok prišiel, keď sa lôžko začalo vyplňovať senom. To sa však ľahko lámalo, preležalo a navyše veľmi z neho prášilo. Postupom času ho preto nahradila slama, ktorá vydržala dlhšie, mala lepšie tepelné vlastnosti a menšiu lámavosť. Dlhú dobu bola slama nevyhnutnou súčasťou dobových matracov. Na niektorých statkoch a farmách môžu pretrvávať dodnes...
Ak Vás zaujíma na čom spala šľachta, nerobte si ilúzie, že by mali matrac súčasnej kvality. Ako výplň používali - ovčiu vlnu, bavlnu, či perie.
Súčasné matrace sa od vyššie spomínaných výrazne odlišujú. Sú konštruované na základe dlhoročných skúseností a najnovších technológií. Bližšie informácie o materiáloch na výrobu matracov sa dočítate v našom článku "Použité materiály". Hlavnou úlohou matracov je poskytnúť pevnú oporu chrbtici a vytvoriť vhodné podmienky pre odpočinok, alebo spánok.
Aké druhy matracov sa v dnešnej dobe vyrábajú?
Druhy matracov podľa výrobného materiálu:
Studená pena - niekedy je označovaná ako HR pena, z anglického názvu High Resilience (vysoko pružná). Materiál používaný na výrobu týchto matracov disponuje dobrou elasticitou aj pri vyššej objemovej hustote, tvarovou stálosťou a dlhou životnosťou. Vďaka otvorenejšej bunkovej štruktúre je HR pena dokonale prevzdušnená a ľahšie odvádza teplo. Tieto matrace sú ideálne v kombinácii s lenivou penou, ktorá zabraňuje vzniku dekubitov (preležanín). Jej tvrdosť sa mení podľa teploty. Pri kontakte s telom mäkne.
Bio pena - matrace sú vyrobené zo sójového extraktu, ktorý má priaznivý vplyv na ľudský organizmus a tiež šetrí náš ekosystém. Sója je už po tisíc rokov cennou surovinou krajín Ďalekého východu pre svoj pomerne vysoký podiel lecitínu. Lecitín zvyšuje intenzitu dýchania ľudskej kože, pretože ovplyvňuje jej pružnosť. Použitie prírodných surovín na výrobu matracov má unikátny vplyv na vlastnosti matracov. Ponúka výbornú elasticitu, znižuje riziko deformácie a zvyšuje pružnosť matraca.
Polyuretánové matrace (PUR pena) - jedná sa o matrace vyrobené z kvalitnej peny, ktorá sa vyznačuje dobrou pružnosťou, tvarovou stálosťou a nižšou cenou. Táto pena je kvalitnejšia a znesie vyššie zaťaženie. Matrace sú vyrábané buď z jednej alebo viacerých vrstiev PUR pien, ktoré sú zlisované do seba. Tieto matrace sa radia medzi tuhšie.
Pružinové matrace - stred jadra matraca je tvorený pružinovým drôtom s rôznou hrúbkou, zvyčajne však 2,4 mm. Jednotlivé pružiny sú navzájom spojené prídavnými perkami, vďaka ktorým je znemožnené ich uvoľnenie. Každé jadro matraca je opatrené roznášacou vrstvou impregnovaného vysoko gramážneho filcu, ktorý by mal zabrániť prestupu pružín. Pružinové matrace sú vďaka svojej konštrukcii veľmi vzdušné a majú najlepšiu vetrateľnosť. Navyše poskytujú skvelú oporu ležiacemu telu a udržujú tak chrbticu vo fyziologickom a prirodzenom stave. Je možné ich uložiť na pevnú dosku, latkový, alebo lamelový rošt. Položenie na polohovací rošt sa neodporúča.
Taštičkové matrace - jedná sa o luxusný matrac s jadrom z taštičkových pružín, ktoré svojou vynikajúcou elasticitou zabezpečujú ideálnu ortopedickú polohu chrbtice a kĺbov. Výhodou taštičkových matracov je väčší počet pružín a tým aj lepšie rozloženie váhy na matraci. Jadro matraca obsahuje cca 400ks jednotlivých pružín v samostatných taštičkách. Kvalitné taštičkové matrace obsahujú až 1000ks pružiniek. Výborne kopírujú partie tela a majú vysokú elasticitu. Tieto matrace sú tiež veľmi vzdušné a dobre vysychajú
Profilované matrace - radia sa medzi tvrdšie matrace a svojím zložením nahrádzajú pružinové matrace. Ich vzdušnosť je zabezpečená priečnymi prieduchmi.
Latexové matrace - vyrábajú sa z prírodného, alebo syntetického, či kombináciou prírodného a syntetického latexového materiálu. Latex je zdravotne nezávadný a je odolný proti plesniam a baktériám. Tieto matrace sú veľmi pružné a mávajú odľahčujúce a prevzdušňovacie otvory. Skvele sa prispôsobujú tvaru tela, nedochádza pri nich k preležaniu a často sa kombinujú s purovým jadrom alebo kokosom. Je možné ich položiť na všetky typy lamelových roštov. Na polohovateľných roštoch môžu byť umiestnené vtedy, ak neobsahujú kokosovú vrstvu.
Sendvičové matrace - vyrábajú sa z niekoľkých druhov materiálových vrstiev, najčastejšie z kokosovej a latexovej hmoty. Spojenie týchto vrstiev prináša dobré prevzdušnenie matraca a zvyšuje jeho pevnosť. Stred tvorí vrstva drvenej polyuretánovej peny, ktorá zaisťuje celkové vystuženie matraca. Tieto matrace majú výborné ortopedické vlastnosti a sú skvelou voľbou, ak hľadáte kvalitný produkt za rozumnú cenu.
Lamelový matrac - je vhodný pre anatomicky správnu oporu chrbtice, pretože je tvorený systémom lamelových častí a pružného jadra. Matrac sa skladá z ortopedického lamelového roštu, pozdĺžnych pružiacich nosníkov a roznášacej vrstvy. Pri tomto type matraca je možné nastaviť jeho maximálnu nosnosť. Lamelový matrac je nutné položiť na latkový rošt, alebo na pevnú dosku.
Zónovanie matraca
V prípade, že má matrac uvedené zóny, znamená to, že má v určitých častiach rozdielnu tvrdosť. Najčastejšie sa jedná o matrac s piatimi alebo siedmimi zónami. Tieto zóny kopírujú dôležité partie ľudského tela. Väčšinou bývajú v oblasti pod ramenami a pätami mäkšie, pod bedrami tvrdšie. Rozloženie zón na matraci je symetrické podľa stredu, preto je možné matrac otáčať. Mali by sme to robiť pravidelne. Použitie zónových matracov u detí a osôb menšieho vzrastu je nevhodné, pretože na jednotlivé zóny nedosiahnu a nepodporujú správne partie tela.
Ak je matrac vyrobený z niektorej vyššie uvedenej peny, udáva tuhosť a nosnosť matraca štvorčíslie charakterizujúce jej vlastnosti. Toto číslo by Vám mal každý výrobca/predajca na požiadanie oznámiť. Na letáčikoch a v ponukách predajcov však toto číslo nenájdete, je nahradené slovným označením tuhosti (mäkká, stredná, tvrdá, extra tvrdá) a nosnosť matraca uvedenú v kg. V dnešnej dobe je trend používať na jednotlivé vrstvy matraca rôzne druhy pien. Často sa stáva, že matrac má roznášaciu vrstvu (vrchnú) z kvalitnej peny a stred jadra matraca je z menej kvalitnej peny (niekedy doslova aj zo zvyškov). Dôležitá je tiež výška celého matraca a jednotlivých vrstiev. Rozdielne vlastnosti má matrac s vrstvou 1cm ako s vrstvou 5cm. Vysvetlenie spomínaného štvorčíslia, tzv. parametra RG je nasledovné:
Parameter RG matraca
RG : objemová hmotnosť peny/odpor proti stlačeniu (RG : A/B).
A - objemová hmotnosť peny. Udáva hmotnosť peny v kg na meter kubický.
B - odpor proti stlačeniu. Udáva silu nutnú k stlačeniu vzorky definovanej plochy o 40 %. Čím je číslo vyššie, tým je pena tvrdšia. Tento parameter vníma užívateľ hneď pri prvom kontakte. Peny pre výrobu matracov majú hodnotu 30 - 50, čo znamená:
- 30 - veľmi mäkké (tuhosť 1)
- 35 - mäkké (tuhosť 2)
- 38 - stredne tvrdé (tuhosť 3)
- 45 - tvrdé (tuhosť 4)
- 50 - veľmi tvrdé (tuhosť 5)
Tuhosť (tvrdosť) matraca
Pri výbere matraca patrí tvrdosť medzi najdôležitejšie faktory. Väčšinou sa uvádzajú 4 stupne tvrdosti (1 - veľmi mäkká až 4 - extra tvrdá). Tuhosť 1 a 4 sa odporúča používateľom, ktorí hľadajú buď extrémne mäkký alebo extrémne tvrdý matrac. Medzi klasické varianty patrí tuhosť 2 a 3, keď 2 bežne využívajú ženy a 3 muži.
- Tuhosť č. 1 (mäkká) - medzi najmäkšie matrace sa radia predovšetkým latexové matrace a niektoré matrace zo studených pien. Sú veľmi elastické, ideálne sa prispôsobujú tvaru ľudského tela, nevytvárajú protitlak a zabraňujú vzniku dekubitov (preležanín). Tento typ matracov sa odporúča predovšetkým ženám, osobám s bolesťami kĺbov a seniorom.
- Tuhosť č. 2 (stredná) - patrí sem veľké množstvo matracov, predovšetkým zo studených pien, matrace polyuretánové, sendvičové a pružinové. Matrace sú elastické , ideálne sa prispôsobia tvaru tela a udržujú chrbticu v rovine. Užívateľmi sú najčastejšie ženy, ale široké uplatnenie nájde aj u mužov rôzneho veku.
- Tuhosť č. 3 (tvrdá) - patria sem matrace sendvičové, pružinové a profilované, u ktorých je použitá aj tvarovaná polyuretánová pena vyššej tuhosti, vrstva kokosového vlákna, alebo studená pena s vyššou tuhosťou. Tieto matrace uprednostňujú muži, mladší ľudia, zákazníci s vyššou hmotnosťou a tí, ktorí preferujú tvrdšie matrace.
- Tuhosť č. 4 (extra tvrdá) - matrace zložené z vysoko odolnej polyuretánovej peny. Vrchnú vrstvu tvorí kokosové vlákno, ktoré navyše zaisťuje dokonalé prevzdušnenie. Matrace napomáhajú udržať chrbticu v rovine a lepšie prekrvujú pokožku. Tento typ tvrdosti uprednostňujú používatelia s vyššou hmotnosťou a muži.
- Dnešná doba ponúka tzv. partnerské matrace, čiže matrace dvojakej tuhosti, kedy obrátením docielite odlišnú tvrdosť. Tvrdosť matraca si teda zvolíte podľa momentálnej potreby. V prípade kúpy matraca pre dvoch, odporučujeme kúpu dvoch matracov namiesto jedného veľkého. Viac sa dočítate v našom článku "Jeden veľký? Alebo dva menšie matrace?"
Existujú aj matrace so štyrmi tvrdosťami. Požadovanú tuhosť si užívateľ zvolí obrátením ložnej plochy matraca alebo otočením "hlava - nohy". Pri týchto typoch matracov nie je možné aplikovať pravidlo zrkadlového tvorenia zón od stredu matraca.
Nosnosť matraca
Jedná sa o veľmi dôležitý parameter pri výbere matraca. Vždy si zistite, aká je maximálna nosnosť matraca. Vyberte si ten, ktorý má vyššiu nosnosť ako je vaša hmotnosť. Zaistíte si tak dlhodobú životnosť matraca.
Uvažujete o kúpe nových matracov a neviete sa rozhodnúť, ktorý je ten pravý? Prečítajte si náš článok "Aký matrac si vybrať?", ktorý vám s výberom pomôže. Ak si nie ste aj tak s výberom istí, napíšte nám vaše telefónne číslo a pre koho bude matrac určený. Zavoláme vám.