Mohlo by vás zaujímať
Cirkadiálny rytmus
Tento termín môže byť pre mnohých nový, ale nie pre naše telá.
Každý má svoj cirkadiálny rytmus uložený v mozgu. Bez neho by sme neboli schopní rozlíšiť čas nočného odpočinku a čas denných aktivít.
V dnešnej, možno trochu chaotické dobe, je často narušený náš cirkadiálny rytmus a to vedie k problémom so zaspávaním, nedostatočnému REM spánku a z toho vyplývajúcim zdravotným ťažkostiam.
Pojďme si teda vysvetliť, čo je cirkadiálny režim.
Všetko vychádza z nášho mozgu, konkrétne časti hypotalamu. Tu sa nachádza malá bunková zväzok, tzv. suprachiasmatické jadro (SCN), ktorý vďaka propojeniu nervového a endokrinného systému funguje ako naše vnútorné hodiny. Tie nám určujú, kedy je čas ísť spať a kedy byť aktívny.
Na to, aby tieto naše vnútorné hodiny správne fungovali, musíme z vonkajšieho prostredia získať informácie o množstve svetla a tepla. Na vnímanie svetla nám slúži oko, ktoré je schopné nielen rozlišovať svetlo a tmavosť, ale aj analyzovať svetelné spektrum.
Pri prvých ranných lúčoch naše oko analyzuje množstvo a spektrálne zloženie svetla, prenáša tieto informácie do mozgu, ktorý určí aké množstvo hormónu (kortizolu) je potrebné, a uvedie naše telo do aktívneho stavu.
Naopak ku koncu dňa, keď slnečného svetla ubúda, ukončí naše telo produkciu kortizolu a začne produkovať hormón melatonín, ktorý začne naše telo upokojuvať.
SCN je teda určitým nástrojom tela v podobe „slniečkových hodín“ a cirkadiálny rytmus na tieto hodiny reaguje a riadi naše telo pomocou hormónov.
Každodenné prebúdzanie a večerné usínanie je teda veľkou mierou ovplyvnené svetlom, ktoré naše oko vníma.
Ďalší významný podiel na fungovaní nášho cirkadiánneho rytmu má teplo a tiež strava.
Aby sme sa večer dobre zaspali, musíme už ráno správne nastartovať náš organizmus a počas dňa si dať záležať na prirodzenom slnečnom žiarení a telesnej aktivite, ktoré musia zodpovedať pravidelnému príjmu živín.
Nepodceňujme teda ranné rituály a denný režim. Náš organizmus sa nám večer odmení uvoľnením a pokojným spánkom.