Mohlo by vás zaujímať
Ako vybrať správny vankúš?
Vankúš na jednotku - ako vybrať ten správny?
Tak ste si zaobstarali novú posteľ, prípadne nový rošt a tiež nový matrac. Všetko v najlepšej kvalite, aby ste ochránili svoje zdravie a pomohli si od problémov spojených so zlým spánkom. Avšak niečo sa vám nezdá. Stále to nie je ono. Bolesť hlavy a únava stále pretrvávajú. Taktiež zablokovaná krčná chrbticu nepovoľuje a o chrbte ani nehovoriac. Kde ste len mohli urobiť chybu? Napadlo vám pozrieť sa na zúbok vášmu vankúšu?
Neprávom podcenený detail
Odpovieme za Vás - nenapadlo. A prečo nie? Keďže neznalosť verejnosti stavia vankúš do niektorej z vedľajších rolí v dráme s názvom "Spánok". V dráme preto, že zle tvarovaným a nepohodlným vankúšom sa váš odpočinok, po celodennej námahe, môže v okamihu zmeniť na naozajstnú drámu, ak nie na horor.
Za všetkým sú individuálne potreby každého človeka. Mäkučký, veľký "zhlavec", ako radi hovoria na Hané, je človeku s boľavou krčnou chrbticou platný ako mŕtvemu zimník. Aby vám vankúš dobre slúžil, vyberajte ho starostlivo. Riadiť sa môžete hneď niekoľkými kritériami.
Svoju pozornosť venujte predovšetkým veľkosti a tvaru vankúša a aj jeho vnútornej náplni. Od týchto troch hľadísk sa odvíjajú aj ďalšie kritériá, a síce vaša spánková poloha, či zdravotné problémy. Ťažko sa alergik, ktorý rád polihuje na bruchu, vyspí na vankúši s oživujúcimi spojivami krčnej chrbtice, náplňou z peria v ktorej sa radi usadzujú roztoče. Alergik by sa teda mal vankúšom s páperovou výplňou vyhnúť oblúkom.
Dávid víťazí nad Goliášom
V minulosti, keď sa spávalo na zateplených a zmäkčených lôžkach, používali ľudia klasické veľké vankúše s rozmermi 70x90 cm. Hoci sme sa posunuli o sto rokov dopredu, medzi ľuďmi je táto predstava, o akoby ideálnom rozmere, stále živá. Omyl! Odborné výskumy preukázali, že správny vankúš by mal podopierať krčnú chrbticu tak, aby bola v rovine s celou chrbticou, a nemal by siahať pod ramená, pretože ramená musia (pre dosiahnutie vytúženej roviny chrbtice) byť zaborené do matraca.
Tomuto výskumu zodpovedajú vankúše malých rozmerov 50x70 cm alebo 40x60 cm, ktorých špičky končia tesne pri ramenách. Navyše v prípade potreby, na podloženie vášho krku, môžete vankúš jednoducho preložit. Anatomický vankúš Alex.
Z hľadiska tvaru môžete vyberať z klasických alebo z anatomických vankúšov. Prvé spomínané majú dlhú históriu a pôžitok z nich uvítajú najmä spáči na bruchu. Anatomické tvary predstavujú omladinu na trhu. Majú jedinečné tvarovanie, ktoré pomáha udržať chrbticu v správnej polohe a fixovať ju aj počas spania. Zaľúbenie v nich nachádzajú ľudia, ktorí uprednostňujú polohu na boku.
Čo sa skrýva pod pokrievkou
Náhle zistenie, že vaše zdravie závisí na správnom výbere vnútorného obsahu vankúša, o ktorom vôbec, ale vôbec nič netušíte, Vás môže vydesiť. Zorientovať sa v ponuke výplní však nie je žiadna veda. Existuje asi poltucet vankúšových výplní - od tradičného peria, cez moderné duté vlákna až po najnovšiu pamäťovú penu.
Páperové vankúše používali naši prarodičia a aj ich rodičia spokojne roky rokúce. Ich prednosťou bolo to, že sa preležaný vankúš dal niekoľkých údermi vrátiť do svojho pôvodného tvaru - mäkkého a nadýchaného obláčika. V minulosti užitočné, v poslednej dobe perie nepatrí medzi najobľúbenejšie výplne. Dôvodom sú moderné výplne, ktoré v očiach nakupujúcich predčia nevýhody peria. Tie spočívajú hlavne v roztočoch a s tým súvisiaca nutnosť perie čistiť.
Takýchto nepríjemností sú ušetrení všetci, ktorí si zvolia polyesterové čiže duté vlákno. Väčšinou sa ním plnia vankúše v podobe polyesterových guličiek, ktorých množstvom si môžete prispôsobiť vankúš na mieru. Ak si potrpíte na objemnejšie vankúše, pridáte viac guličiek, v opačnom prípade časť z nich odoberiete a získate plochý vankúš.
Antialergický vankúš Mikrostop duté vlákno je dokonalou náhradou peria. Bez problémov ho môžete prať, pretože polyesterové vlákna majú nízku schopnosť navlhnúť a navyše väčšina vankúšov disponuje snímateľným poťahom. Na svoje si prídu aj alergici, ktorí sa zbavia dráždivých roztočov. Útechu v tomto druhu výplne nájdu tiež tínedžeri. Vankúš plnený dutým vláknom nie je potrebné pretrepávať a vyzerá dokonale. Guľôčky z dutého vlákna tvoria napr. Vankúš Aloe Vera.
Málokto si uvedomuje, že práve duté vlákno je svojimi vlastnosťami veľmi podobné hodvábu. Aj to sa používa k naplneniu vankúšov, najmä tých luxusných. K výhodám hodvábu sa radí dobrá absorpcia vlhkosti, hypoalergénne vlastnosti a uchovanie si teploty bez ohľadu na teplotu okolitého prostredia. Preto dokáže v lete chladiť a v zime hriať.
Ako duté vlákno, tak hodváb sa odporúča alergikom, ľuďom spiacim na bruchu a na chrbte a tiež tým, ktorí v noci trpia nadmerným potením.
Vankúš je možné vyplniť aj najnovšími materiálmi ako pružným latexom alebo inovatívnou pamäťovou penou, ktoré sa prispôsobia tvaru vášho tela.
Pamäťová pena je materiál pôvodne vyvinutý a slúžiaci na astronomické účely NASA. Podopiera hlavu, krk a ramená v takej polohe, aby na telo nebol vyvíjaný žiadny tlak. Jej podstata spočíva v tom, že sa uľaví od tlaku na krčnú chrbticu, čo umožňuje adaptácia viskoelastickej hmoty. Tá reaguje na teplotu tela, čím mäkne a prispôsobuje sa mu.
Dostanete ju v dvoch podobách, buď ako súčasť klasických vankúšov vo forme kúskov pamäťovej peny, alebo ako jeden kus anatomického vankúša.
O životnosť vankúšov vyrobených z pamäťovej peny sa báť rozhodne nemusíte, nepodliehajú totiž deformáciám. Tiež záleží na vás, do akého poťahu ho schováte. Vybrať si môžete podobne ako u matracov.
Svoj spánok môžete priviesť k dokonalosti už za pár eur. Klasický vankúš vás vyjde na sumu od 8 eur a za anatomický vankúš zaplatíte o pár eur viac. Obstaranie vankúša bude pre vašu peňaženku len nepatrnou záťažou, ale rozdiel v kvalite spánku na nezaplatenie. Vyskúšajte a uvidíte ten rozdiel!