Ako sa starať o bavlnené obliečky a posteľnú bielizeň, aby zostala dlho krásna?

Poznáme to všetci. Dostaneme ako darček, alebo kúpime krásnu, novú a kvalitnú posteľnú bielizeň, na ktorej sme nešetrili. Ako ssa starať o obliečkyAlebo sme si jednoducho kúpili bavlnené obliečky s dokonalým vzorom, do ktorého sme sa zamilovali a po druhom-treťom praní už zďaleka nevyzerá tak, ako vyzeral po zakúpení. Ako tejto situácii predísť? Spať potrebuje každý a niekoľko hodín denne obliečky aktívne používame. S istou mierou opotrebovania sa tak počíta, ale ako predísť tomu, aby sa obliečky rýchlo opotrebovali a my sme boli nútení zháňať každého pol roka nové? 

Pomôžeme Vám s touto nepríjemnosťou a systematicky prejdeme známe typy obliečok aj s návodom, ako sa o daný materiál starať, aby vydržal dlho ako nový. Začneme s bavlneným obliečkami, ktoré nájdeme určite v každej domácnosti.

Bavlna je základ
Najčastejšie a najpoužívanejšie materiály na obliečky sú bavlnené a krepové. Väčšinou sa jedná o bavlnené materiály, prípadne bavlnu s prímesou syntetických materiálov, preto je ich údržba v mnohom veľmi podobná.

 

Bavlnené a polybavlnené obliečky
Bavlna je materiálom príjemným, antialergickým a má širokú škálu farebných prevedení. Keďže je jej úprava jednoduchá a hladká, dáva krásne vyniknúť všetkým pestrým vzorom a zároveň nákup bavlnenej obliečky nezaťažuje veľmi našu peňaženku. 100% bavlna je v dnešnej dobe už štandard. Väčšinou sa tiež jedná o bavlnu hladko česanú, ktorá je jemnejšia a príjemnejšia na dotyk, ako klasická (trochu hrubšia) bavlna. Jej kvalita sa posudzuje podľa gramáže použitej látky, teda koľko gramov bavlny pripadá na 1 m2. Sú tiež rozdiely v úprave vlákna.

Bavlnený obliečok TuvalBavlnené obliečky je možné prať v práčke a odporúčaná teplota je 40 až 60°C. Pokiaľ nie sú obliečky priveľmi znečistené, nechajte teplotu prania na 40°C a pri prvom praní tiež perte pri nižšej teplote. Pri svetlej a bielej bielizni si môžete dovoliť teplotu zvýšiť na 60°C, ale stále myslite na to, že čím vyššia bude teplota, tým viac bude farba či vzor trpieť. Tiež nezabúdajte na to, že farebnú stálosť obliečok najlepšie zachováte, ak budete prať tieto obliečky prevrátené a zapnuté.

Sušiť obliečky môžete tiež v sušičke, ale radšej na šetrnejší nižší program. Žehlenie si tiež ušetríte tým, že prevrátené obliečky po vypraní zložíte a v menších dávkach dáte sušiť. Môžete ich klasicky vyvesiť, avšak nepoužívajte štipce, ktoré látku deformujú a vyťahajú. Pozor tiež na priame slnko, ktoré spôsobuje nadmerné blednutie farieb. Pokiaľ však bude bielizeň visieť príliš dlho, môže sa nadmerne vysušovať a tým sa poničiť štruktúra vlákna.

 

Maximálna teplota prania je 60°C

 Maximálna teplota prania je 60°C

Nepoužívať belidlo

 Nepoužívať belidlo

Žehlenie při maximálnej teplote 200°C, lepšie však nižšia

Žehlenie pri maximálnej teplote 200°C, lepšie však nižšej

Nesmie se čistiť chemicky

Nesmie se chemicky čistiť

Sušenie v bubnovej sušičke za zníženej teploty

Sušenie v bubnovej sušičke za zníženej teploty

Bielizeň možno sušiť zavesenú

Bielizeň je možné sušiť zavesenú

 

Polybavlna je zložená z bavlny s prímesou polyesteru, a nie vždy je táto kombinácia na škodu. Obliečky by mali byť menej náročné na údržbu, pretože sa menej krčia a nestrávite toľko času pri žehliacej doske. Túto vlastnosť každá žena iste ocení. Obliečky z polybavlny lepšie držia tvar a vzhľad, sú priedušnejšie, ľahšie a jemnejšie na dotyk oproti klasickej bavlne.

Vždy sa uistite, že pre daný výrobok nie sú určené iné, špeciálne pokyny na jeho údržbu. Všetky potrebné informácie nájdete na lístku, ktorý je pripevnený na každej obliečke.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Prvý nákup

zadajte svoj email a získajte zľavu na váš prvý nákup. Po odoslaní okamžite obdržíte zľavový kód.

Získajte 100 Kč na váš nákup