Mohlo by vás zaujímať
Ako prežiť trojzmennú prevádzku?
Čo to robí s telom a ako mu pomôcť
Ranná, popoludňajšia, nočná - a stále dookola. Trojzmenná prevádzka je súčasťou života mnohých z nás, najmä ak pracujeme v priemysle, logistike alebo vo výrobe. Najviac zamestnancov v zmennej prevádzke je vo vekovej skupine do 25 rokov, kde podiel dosahuje až 41 %.
Či už pracujeme vo fabrike, v sklade alebo napríklad v nemocnici, naše telo s týmto režimom poriadne zápasí. Nie je totiž stavané na to, aby sme sa striedavo budili o štvrtej ráno, chodili spať po obede a inokedy zase vstávali uprostred noci.
Čo to s nami dlhodobo robí - a dá sa vôbec nejako pomôcť telu, aby to zvládalo lepšie?
Čo sa deje v tele, keď striedame smeny
Naše telo má vnútorné hodiny - hovoríme im cirkadiánny rytmus.
Riadi, kedy máme hlad, kedy sa nám chce spať, ako rýchlo trávime a ako sa cítime počas dňa. Keď tento rytmus dlhodobo narušíme, začnú sa ozývať problémy:
- horšieho spánku,
- väčšej únavy alebo podráždenosti,
- spomaleného trávenia a priberania na váhe,
- oslabenej imunity.
A ak v tomto režime zostaneme roky, môže ísť aj o vážnejšie veci - vysoký tlak, cukrovku, problémy so srdcom alebo napríklad psychické vyčerpanie.
Čo môžeme urobiť, aby sa telo nezbláznilo
Dobrá správa je, že na to nie sme bezmocní. Ak si nastavíme pár jednoduchých pravidiel a rituálov, môžeme telu výrazne pomôcť. Nezáleží na tom, či sme práve po nočnej alebo nás čaká ranná, dôležitá je pravidelnosť a pokoj.
Spánok je základ.
Po nočnej smene ideme spať čo najskôr - žiadne „ešte niečo vybavím“. Zatiahneš závesy, nasadíš si masku alebo použiješ štuple do uší. Vynechaj kávu a mobil pred spaním – pomôže napríklad teplá sprcha alebo pokojná hudba.
Jedlo bez chaosu.
Snaž sa jesť približne v rovnakých časoch - aj keď sa smeny striedajú. V noci si daj niečo ľahké - vývar, ovsenú kašu alebo banán, nie rezeň s hranolkami. Veľa pi - počas nočnej sa na vodu často zabúda.
Pohyb a denné svetlo.
Krátka prechádzka po smene (ideálne na dennom svetle) pomôže telu prepnúť režim. Keď máš voľno, trochu sa hýb - nemusí to byť nič veľké, aj pár minút pohybu spraví rozdiel.
Pokoj pre hlavu.
Aj v nabitom rozvrhu si nechaj čas len pre seba - napríklad na knihu, hudbu alebo chvíľu ticha. Snaž sa nebrať si prácu domov a dopraj si mentálny „vypínač“.
A ako dlho sa to dá vydržať?
Trojzmennú prevádzku zvládneme nejaký čas, najmä keď sme mladší a telo sa ešte rýchlo zotavuje. No dlhodobo, napríklad viac než 10 alebo 15 rokov, sa na nás tento režim môže podpísať. Ak máme možnosť, je dobré si včas povedať, či nechceme zmeniť pracovné nastavenie, nájsť miernejší rozvrh alebo sa posunúť inam.
Naše telo robí, čo môže. Keď mu trochu pomôžeme, zvládne aj náročnejšie smeny a my zostaneme v pohode o niečo dlhšie.